The Glass Room

  • N/A
  • Drama
  • 14. března 2019 (Česká republika, Slovensko)
trailer
6.7 / 10

Příběh

     Film The Glass Room (Skleněný pokoj) se odehrává na kopci nad Brnem, kde počátkem třicátých let 20. století vyrostl obdivuhodný dům. Bylo to dílo modernistické architektury z betonu a oceli slavného architekta von Abta, který tuto jedinečnou stavbu navrhl pro bohatého podnikatele Viktora Landauera, jeho ženu Liesel a jejich rodinu.
Rodinný život, jaký si Liesel (Hanna Alström) vysnila, prostoupený světlem a klidem průzračného prostoru, naplněný láskou a umocněný vztahem s nerozlučnou přítelkyní Hanou (Carice van Houten), však netrvá dlouho. Viktor je Žid, a Evropu čím dál víc zahaluje stín nacismu. Rodina se připravuje na odchod do exilu. Další ranou je pro Liesel bolestné zjištění, že Viktor má poměr s mladou ženou Katou, jíž jako válečné uprchlici poskytli ve svém domě azyl. Liesel se silněji upíná k Haně. Zatímco ona je ve svých citech rezervovaná, Hana je volnomyšlenkářka, která si ráda užív%%šeho šťavnatého, co život přináší. A přestože Liesel cítí, že za jejich přátelstvím klíčí něco víc, bránse dse dát tomu průchod. V panice a zmatku, které provázejí německou invazi, Landaueroa dra dramatických okolností prchají z Československa. Vila však zůstává a její příběh pokračuje…

 

Obsazení & Postavy

Hanna Alström (Liesel), Carice van Houten (Hana), Claes Bang (Viktor), Alexandra Borbély (Kata), Karel Roden (Von Abt), Petra Buckova (Neighbour), Olga Plojhar Bursikova (Lenka), Karel Dobrý (Láník), Zuzana Fialová (Láníková), Martin Hofmann (Oskar)…

 

Zajímavosti…

  • Jde o adaptaci stejnojmenného románu-bestselleru anglického spisovatele Simona Mawera, inspirovaného osudy majitelů brněnské vily Tugendhat, která v příběhu hraje jednu z hlavních rolí.
  • Slavnostní premiéra proběhla 12. března 2019 v kině Scala v Brně.
  • Film se natáčel přímo ve vile Tugendhat a na dalších místech moravské metropole, dále pak v pražské vile Pod kaštany, v Semlerově rezidenci v Plzni, v lednickém zámku i zámeckém parku či na Chateau Kotěra.
  • Kniha a film jsou inspirovány historickými událostmi a osudem vili Tugendhat. Lesbický příběh hlavních hrdinek je však fiktivní.

 

Fotografie